top of page

SEN i sen

O tym, że sen to jeden z najskuteczniejszych sposobów na regenerację, wiemy chyba wszyscy. Jednak warto zdać sobie

sprawę, że nie każdy sen jest tak samo wartościowy dla organizmu. Istotny jest przede wszystkim jego czas trwania, głębokość oraz długość fazy REM.

Jeśli zatem zbyt późno kładziesz się spać, Twój organizm ma utrudnioną drogę do wejścia w każdą z kolejnych faz, które niezbędne są do jego odbudowy.



Podczas snu co około 90 minut przechodzimy przez fazy:

  1. Snu płytkiego: Kiedy mózg zaczyna przetwarzać nowo nabyte informacje

  2. Snu głębokiego: Gdy rozpoczynają się procesy naprawcze związane z fizyczną regeneracją

  3. Fazy REM: Która stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za uczenie się. (To właśnie w tej fazie sny są najbardziej intensywne.)

Przeciętny dorosły potrzebuje około 5 takich 90-minutowych cykli, aby kolejnego dnia czuć się wypoczętym, gotowym do działania. Brak fazy REM skutkować może pogorszeniem koncentracji lub obniżeniem poziomu kreatywności kolejnego dnia, a brak fazy snu głębokiego lub przebudzenie się w tej fazie sprawi, że będziemy czuć się ociężali i fizycznie słabsi.


Aby spać efektywnie warto zadbać o kilka szczegółów, które mogą nie tylko ułatwić zasypianie, ale również przeciwdziałać nocnym wybudzeniom.


Najważniejsza zasada to: Uczyń ze swojego snu priorytet. Spróbuj tak zaplanować każdy dzień, aby położenie się do łóżka nie było odkładane w czasie: bo jeszcze ktoś chce z Tobą porozmawiać, bo jeszcze nie posprzątałaś czegoś, bo wciągnął Cię serial/książka, bo jeszcze Ci się nie chce spać, itd. Wiesz o której powinnaś wstać, więc odpowiednio wcześniej zorganizuj pójście do łóżka. :)


ŻYWIENIE:


max 2h przed snem, lekkostrawne produkty (węglowodany proste, np. banany), kawa tylko do 16:00, organizm odpowiednio nawodniony do około 20:00 (m.in. aby uniknąć nocnego korzystania z toalety)


ŁÓŻKO:


odpowiednio twardy/miękki materac, w zależności od masy ciała i odczuć indywidualnych, ergonomiczna poduszka utrzymująca kręgosłup w pozycji fizjologicznej, piżama z oddychających materiałów, prawidłowa pozycja snu (unikamy spania na brzuchu, zalecana na lewym boku)


OTOCZENIE:


ciemność (np. zasunięte rolety), cisza (brak odgłosów z zewnątrz, chrapania innych osób w pobliżu, itp.), temperatura około 18 stopni, dobrze wentylowane pomieszczenie


PORA SNU:


najlepiej stała, zanim organizm będzie zbyt zmęczony


PRZYGOTOWANIE:


przebywanie w półmroku, brak rozpraszaczy (zwłaszcza tych, które są źródłem białego światła) na przynajmniej 30 minut przed zaśnięciem, ciepła kąpiel tuż przed lub ćwiczenia relaksacyjne, praca z oddechem, masaż, brak intensywnych ćwiczeń wieczorem


A tak na co dzień zwykle wygląda mój sen, po którym rano jestem wulkanem energii (średnio 1,5-2h fazy REM i tyle samo snu głębokiego, łącznie ok.8 h snu)



oraz sen okazjonalny, który sprawia, że rano jestem wrakiem. (Brak lub zbyt mało faz REM, częste pobudki, krótka faza snu głębokiego, czas trwania ok. 4-6h).




Tak. To prawda, że wyśpię się po śmierci. :) Ale jeśli nie będę wysypiać się na co dzień, to już za życia będę niczym trup. ;)


bottom of page