top of page

Buty do biegania

➡️ Odpowiednio dobrany but nie tylko koryguje i amortyzuje, ale również przyczynia się do większej dynamiki biegu. 🏃Czasem patrząc na te najnowsze wynalazki (które czasem butów już nie przypominają), nie dowierzam, że przez kilkanaście lat dreptałam po asfalcie w czym popadnie i obyło się bez kontuzji. Zakładałam wtedy najlżejsze, elastyczne "adidasy" bez dodatkowej amortyzacji, z niskim dropem i leciałam przed siebie. 👟Potem kupiłam sobie pierwsze nietrafione obuwie do biegania, które potęgowało pronację stóp (co dość szybko przełożyło się na ból kolan i kontuzje.) :(

Kiedy w 2017 trafiłam do specjalistycznego sklepu i kupiłam odpowiednie buty biegowe - zakochałam się w nich do tego stopnia, że z sentymentu nadal ich nie wyrzuciłam, mimo, że są już dość zajechane. 🙈

Dzisiaj o butach wiem już więcej. W ostatnim czasie po wielu przymiarkach i testach kilka par odesłałam, a kilka ze mną zostało. 😜 Nie wyobrażam sobie mieć już tylko jednej pary do wszystkich rodzajów treningów. Zwykle nie kieruję się marką obuwia, a wygodą i funkcjonalnością, więc często udaje mi się znaleźć perełki w konkurencyjnych cenach. Na razie 5 par musi mi wystarczyć. 😁Czas na podsumowanie: ;)

➡️ Jeśli dopiero zaczynasz biegać - nie musisz kupować butów z górnej półki.

Wystarczy, że kupisz odpowiednie do swojej:


- wagi

Im większa masa ciała, tym większa amortyzacja jest potrzebna.


- ułożenia stopy

Tj, czy Twoje stopy podczas chodu pronują-koślawość, supinują-szpotawość, a może są neutralne. Choć wg mnie lepiej zainwestować czas w ćwiczenia dążące do wyrównania, zamiast sztucznego ustawiania stopy w bucie. Zwłaszcza, że Twoje ciało ma już ukształtowane swoje wzorce ruchu i nagła zmiana ustawienia może powodować kontuzje.


- terenu i długości przebieganego dystansu

W zależności czy planujesz biegać głównie po asfalcie, w lesie czy po górach - warto stosować odmienne obuwie, chociażby ze względu na amortyzację czy bieżnik. Jest też bardzo wiele butów uniwersalnych, które w każdej sytuacji mogą zdać egzamin na 60-70%.


- techniki biegu

Oczywiście najlepiej byłoby technikę wypracować, aby zbytnio nie uderzać piętami w podłoże. Jednak jeśli wiesz, że biegasz lądując na pięty - zainwestuj w amortyzację. Jeśli potrafisz biegać na śródstopiu - możesz pokusić się o buty z niższym dropem. (Np.6 mm spadku między palcami a piętą zamiast standardowych 10 mm).


➡️ Rozmiar - to kolejna kwestia do dopasowania, bo są sytuacje, w których warto, by but był o ok 1 cm większy niż nosisz zazwyczaj, tj:

- biegi po górach (zwłaszcza przy zbieganiu przy zbyt ciasnych butach nietrudno o schodzący paznokieć),

- biegi dłuższe niż 10 km (albo i krótsze, jeśli masz tendencję do puchnięcia stóp)

- biegi przy wysokiej temperaturze, np. latem (znów chodzi o puchnięcie stóp)


Pamiętaj, że nawet najdroższe buty nie będą Ci pomagać, jeśli nie będziesz się w nich czuć komfortowo. To jest kwestia najważniejsza!

Comments


bottom of page