top of page

Powrót do formy po porodzie

Jak szybko można wrócić do formy po porodzie? Uwierzcie mi, że to sprawa naprawdę indywidualna. Wszystko zależy od przebiegu porodu, wcześniejszej aktywności oraz Waszego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Opowiem Wam w dużym skrócie dlaczego.


Jeśli przed ciążą i w czasie jej trwania nie byłyście aktywne fizycznie, to nie liczcie na szybki powrót formy. Naprawdę! Ciąża to ogromne wyzwanie dla organizmu i zmienia w nim dosłownie wszystko: układ krwionośny, wydalniczy, pokarmowy, hormonalny, a zwłaszcza odczuwalny przez nas układ ruchu.

Jeśli więc ciąża trwa 9 miesięcy, to powrót do normalności też musi potrwać.

Ile?

Myślę, że przynajmniej pół roku, mimo iż czasem wydaje się, że siły wracają nam znacznie wcześniej. To, co jednak odbywa się wewnątrz nas bez naszego świadomego udziału, nadal jest wytężoną pracą organizmu w kierunku cofania zmian, które ciąża wywołała.Zanim podejmiecie aktywność fizyczną, musicie zadbać najpierw o Wasze bezpieczeństwo:


1. Zwróć uwagę na komplikacje poporodowe:

- Czy rany goją się jak należy?

- Czy mięśnie brzucha nie rozeszły się zbyt mocno?

- Czy mięśnie dna miednicy nie zostały osłabione? (Sprawdzi to np.fizjoterapeuta uroginekologiczny.)

- Czy hormony funkcjonują już jak należy?


2. Zastanów się, czy masz wystarczająco dużo czasu na regenerację:

- Czy dużo sypiasz i nie obciążasz organizmu dodatkowym wysiłkiem?

- Czy odżywiasz się i nawadniasz odpowiednio, aby czerpać energię na opiekę nad dzieckiem, karmienie, wysiłek fizyczny?


3. Pomyśl, czy jesteś na to psychicznie gotowa:

- Czy nie spieszysz się pod presją, aby być FIT jak Twoje idolki?

- Czy akceptujesz swoje niedoskonałe ciało?

- Czy będziesz czerpać radość z treningów zamiast traktować je jak frustrujący dodatkowy obowiązek?

- Czy jesteś gotowa na pracę ze swoim ciałem od zera? (Pierwsze treningi często przypominają bardziej rehabilitację zamiast ostrych ćwiczeń fitness.)


Jeśli spełniasz wszystkie kryteria i minęło już trochę czasu (ok 4-6 mieś) - nie bój się trenować. Jeśli nie, dla swojego dobra powinnaś jeszcze poczekać. Zacznij od wzmacniania mięśni głębokich i wszystkich tych, które zostały osłabione w ciąży. Jeśli uda Ci się przywrócić poprawną postawę ciała, możesz śmiało wrócić do intensywnych treningów bez obaw o bóle pleców czy kontuzje.


I jeszcze jedno... Wydałaś na świat dziecko - wykonałaś najtrudniejszy trening na świecie! Nie ma dobrego treningu bez regeneracji, więc daj sobie czas na solidny odpoczynek. ;)


bottom of page