top of page

Jak zachować się w windzie i na przystanku?

Jak zachować się na przystanku?

Na przystankach pojawiają się różni ludzie. I chociaż w niektórych dzielnicach bywa bezpieczniej, to nigdy nie wiadomo czy na którymś z nich nie pojawi się niebezpieczeństwo.


Kogo możemy się obawiać?


Typ żebraczy – Często pojawiają się na dużych przystankach i niewyraźnym głosem proszą o pieniądze. Jeśli taki osobnik zbliża się do Ciebie, zaostrz swoją czujność. Nawet jeśli po odmowie od poprzednich ludzi odszedł spokojnie, nigdy nie wiesz, co zrobi stojąc naprzeciw Ciebie. Grzecznie odmów i zejdź z jego drogi, mając go wciąż w polu widzenia.


Typ przestępczy – To najczęściej grupa osób, która przeklina i mówi nad wyraz głośno. Jeśli przyszło Ci stać z taką grupą na przystanku, to postaraj się stanąć maksymalnie daleko od nich, bądź przejdź się gdzieś (jeśli np. masz jeszcze 10 minut) i przyjdź bezpośrednio przed przyjazdem transportu. To zaoszczędzi Ci stania się obiektem ich zaciekawienia. Pamiętaj też, że przestępca może działać samodzielnie lub w parze. Obserwuj mimikę i zachowanie takich osób.


Typ grabieżczy – Kieszonkowcy uwielbiają tłoki, ale też niekoniecznie. Jeśli będziesz wystarczająco zajęta czymś innym niż czujność, staniesz się łatwiejszym obiektem grabieży. Jeśli widzisz, że ktoś z ukrycia Ci się przygląda, podąża za Tobą lub zachowuje się po prostu dziwnie – zwiększ swoją czujność.


Generalnie warto na przystanku obserwować wszystkich. Zwracać uwagę na to, co mają ze sobą, jak są ubrani, jaką minę prezentuje ich twarz. Jeśli czujesz się nieswojo, spaceruj, przejdź do tablicy z rozkładem i znajdź milion innych powodów, aby oddalić się od osób wyglądających podejrzanie. Zawsze rób to powoli, abyś nie wyglądała na uciekającą. Niech Twoja twarz wygląda na pewną siebie i pod żadnym pozorem staraj się nie okazać strachu. (W kolejnych postach dowiesz się dlaczego.)

Staraj się nie stawać wewnątrz zadaszenia na przystanku, szczególnie w rogu. Warto zawsze obmyślić sobie potencjalną trasę ucieczki. Wszystkie te wskazówki mają oczywiście zastosowanie zarówno na przystankach sieci miejskich, jak i na dworcach kolejowych oraz w metrze.


Jak zachowywać się w windzie?

Winda to takie miejsce, z którego trudno uciec tuż po zamknięciu drzwi, a w dodatku nie jest łatwo w niej walczyć. I oczywiście wyciągi w strzeżonym biurze będą bezpieczniejsze, niż takie, z których korzystają wszyscy, jednak zawsze obserwuj z kim do niej wsiadasz. Po drugie, zaraz po wejściu stań jak najbliżej drzwi. Dzięki temu przy pierwszym ich otwarciu będziesz mogła uciec. Jeśli tylko masz możliwość, stań zaraz przy panelu z przyciskami, dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad tym co się dzieje (piętro, otwieranie drzwi, alarm). Nie wyciągaj telefonu, portfela czy innych tego typu rzeczy – to zawsze kusi. Najważniejsze jednak, abyś pamiętała o tym, że w każdej chwili być może będziesz musiała się zmierzyć z napastnikiem (w kolejnych postach poznasz konkretne techniki walki). Nikt oczywiście nie każe Ci drżeć ze strachu wchodząc do każdej windy, jednak jeśli pozwolisz sobie na zbyt wielką nieuwagę, możesz potem tego żałować. I oczywiście pamiętaj o torebce :) Tutaj również działają kieszonkowcy.


Już za dwa tygodnie poznasz kolejne miejsca, w których warto zachować szczególną ostrożność, a nawet ich unikać...

bottom of page