top of page

Reguła 10: Kocha

Silny człowiek kocha


Czy domyślałeś się, że właśnie „kocha” znajdzie się pośród tych wszystkich reguł, które mogą kojarzyć się z władzą, siłą i wyższością? Czy miłość nie jest przypadkiem traktowana jako pewna słabość?

„Nie mam czasu na miłość, nie mam czasu na głupoty”.

Jeśli też tak uważasz, to teraz Cię zaskoczę, gdyż tylko silne jednostki są w stanie kochać.


Nie myl jednak miłości z pożądaniem, zauroczeniem czy innymi ulotnymi emocjami.

Kochanie kogoś to kwestia decyzji. Kiedy poznajesz drugą osobę, na początku pojawia się zauroczenie, fascynacja. Tu działają głównie hormony i nie bardzo kontrolujesz to, o czym myślisz lub jak postępujesz. Gdy już jednak poznasz dobrze i zaakceptujesz tego człowieka, dajesz sobie to pozwolenie, by go kochać.


Silni ludzie nie boją się otworzyć przed innymi, ofiarować im swego czasu oraz nie straszne im poczucie odrzucenia. Jeśli więc mówisz, że „Nie masz czasu na miłość”, to znaczy, że coś tutaj nie gra. Być może boisz się porażki, nie znalazłeś jeszcze nikogo godnego Twoich uczuć, a może masz za sobą negatywne doświadczenia. Pamiętaj jednak, że kochanie innych jest mega trudną sztuką, więc głowa do góry!

Nie tylko wymaga to od Ciebie dawania, ale też nauki brania, trzymania odpowiedniego dystansu i zachowywania trzeźwego umysłu.


Dawanie: Jeśli dajesz coś ludziom, których kochasz, zwróć uwagę na to, czy poprzez swoją dobroczynność im nie szkodzisz. Motywuj, wspieraj, nauczaj – to największy przejaw miłości, jaki możesz komuś ofiarować.


Branie: Pamiętaj, żeby nie zapomnieć też o sobie. Jeśli inni dają Ci coś, to nie czekaj, aż będą błagać. Naucz się brać i dziękować za to, co ktoś chce Ci ofiarować. Przypominaj o swoich potrzebach i korzystaj z tego tak samo, jak oni korzystają z Twojej miłości.


Dystans: Nie ma nic bardziej destrukcyjnego niż zatracanie się w drugim człowieku i uzależnianie swego szczęścia od niego. Prędzej czy później taka relacja legnie w gruzach, a po Tobie pozostanie wrak człowieka. Pamiętaj, że miłość też musi znać swój umiar a Ty musisz zachować rozsądek.
Kochanie siebie samego

To jeszcze potężniejsza broń silnego człowieka, niż wszystkie dotychczasowe. Jeśli człowiek nie kocha siebie, będzie dążył (świadomie bądź podświadomie) do swej kapitulacji. Będzie szukał wszelkich pretekstów, aby zniszczyć to co posiada: relacje, majątek, swój wygląd, swoje zdrowie a nawet życie. Taki człowiek nie potrafi kochać innych zdrową miłością i jedyne, co jest w stanie mu skrócić męki, to fachowa pomoc psychologa bądź psychiatry. Tak właśnie kończą ludzie słabi.

My Polacy mamy bardzo dużo kompleksów i jednocześnie jesteśmy bardzo uzależnieni od opinii innych, a nasza postawa jest bardzo roszczeniowa. Mężczyźni prężą się na siłowni, aby wyglądać jak najbardziej atrakcyjnie, a kobiety malują się nieustannie i wyszukują jak najmodniejsze ciuchy. Często odbywa się to wszystko kosztem zdrowia, byle tylko nas ktoś zaakceptował. Chcemy być szanowani, podziwiani i kochani.


Dlaczego?


Bo za mało kochamy samych siebie! A to właśnie miłość jest królową uczuć :)Postaw się w takiej sytuacji


Znajdź w sobie największą wadę w wyglądzie. Pomyśl, czego naprawdę nigdy w sobie nie lubiłeś i co chciałbyś zmienić na lepsze. Nos? Pupa? Brzuch? Mały biceps?

Znalazłeś? To powiedz głośno co to takiego.

A teraz wyobraź sobie, że za 5 sekund wejdzie do Twojego mieszkania mężczyzna ze siekierą. Będzie miał przynajmniej 2 metry wysokości, ogromne mięśnie i wrogą minę. 2.......1....... Staje przed Tobą, metr od Ciebie i pyta Cię, której części ciała nie znosisz.

Ty drżącym palcem wskazujesz na tą część. Mężczyzna przystawia swą siekierę do niej i rzecze niskim tonem: „Jeśli w ciągu 5 sekund nie wymyślisz powodu, dla którego mógłbyś kochać tę część ciała, odrąbię Ci ją bezboleśnie i już nigdy jej nie ujrzysz!.

5..

4..

3..

2..

1..

Dlaczego mam jej nie odrąbać?”

(……………..)

Tu jest miejsce na Twoją odpowiedź.

Czy rozumiesz już, że Twoje ciało jest wspaniałe, niepowtarzalne i jak wiele mu zawdzięczasz?

Kochaj siebie za to jaki jesteś i za to jak wyglądasz. Twoje ciało, myśli, wspomnienia, uczucia - to wszystko tworzy Ciebie. Naucz się siebie akceptować i walcz o swoje szczęście. Nie żyj dla innych, bo inni nie będą żyć za Ciebie. Działaj tak, jak czujesz, że powinieneś działać i bądź królem w swym jedynym życiu...

bottom of page