top of page

Po tym możesz poznać napastnika...

Dzisiejsze wskazówki będą dość trudne do wykonania, jednak na pewno będą dla Ciebie interesujące. Być może któraś z nich w jednej chwili ocali Ci życie.Mikroekspresje – To bardzo krótko trwające (mniej niż 0,25 sekundy) ekspresje mimiczne, charakterystyczne dla danej emocji. Dzięki nim możemy ocenić np. jaka jest autentyczna emocja danej osoby i czy jest ona ukrywana. Np.: Uśmiechający się człowiek może być mordercą przepełnionym emocją złości. Uśmiech ma tłumić potencjalne zamiary, jednak szczegóły na jego twarzy oraz gesty będą dawać po sobie znać, że w człowieku tym czai się np. złość.


O czym musimy pamiętać przy pierwszej ocenie mikroekspresji


- Nigdy nie kierujmy się jedną przesłanką, bo może być ona myląca. Zawsze istnieje kilka oznak danej emocji i jeśli kilka oznak wskazuje na daną emocję, to prawdopodobnie właśnie przeżywa ją dana osoba.

- Ktoś może perfekcyjnie tuszować emocje

- Mikroekspresje są natychmiastowe i trwają krócej niż 1 sekunda. Jeśli trwają dłużej lub pojawiają się z opóźnieniem, to najprawdopodobniej nie są autentyczne

- Silne emocje, takie jak zaskoczenie, przerażenie i złość, trudniej jest zamaskować (działa to oczywiście na korzyść ofiary)

- Emocje negatywne takie jak: złość, strach, smutek, wstręt najczęściej maskuje uśmiech, gdyż jest najłatwiejszy do skontrolowania

- Emocje naturalne są mimowolne

- Najbardziej mimowolna jest mimika oraz brzmienie głosu

- Najłatwiej jesteśmy w stanie kontrolować ruchy ciała

- Emocje mogą być łączone (np. złość połączona z pogardą i wstrętem - uniesiona górna warga, albo ze strachem - odwrotne ułożenie kąta brwi)


Mikroekspresje i gesty (emblematy) w przeżywaniu emocji złości


Aby obiektywnie i trafnie ocenić emocję złości u danego człowieka trzeba to zrobić w odpowiedniej kolejności:

  1. Oceń emblematy: zaciśnięta pięść

  2. Oceń głos osoby: szybki, podniesiony i głośny ton głosu

  3. Oceń reakcje autonomicznego układu nerwowego: pocenie się, szybki oddech, częste połykanie śliny, rozszerzona źrenica i częste mruganie powiekami, zblednięcie lub zarumienienie się

  4. Mimika: zmarszczone brwi, zwężone lub zaciśnięte wargi, drgająca górna warga, rozszerzone nozdrza, marszczenie nosa

  5. Gesty: wykonywanie dynamicznych manewrów rękami, tupanie, stąpanie w miejscu, szybkie spacerowanie tam i z powrotem

  6. Pozycja ciała: zbliżanie się ciała napastnika w kierunku ofiary

Wiedz również, że wygląd zewnętrzny nie może być wyznacznikiem. Nie zawsze osoba w dresie musi być napastnikiem jak i nie zawsze ładny chłopak czy dziewczyna muszą być niewinni.Jeśli więc widzisz np. na przystanku osobę, która:


Zaciska pięści, zachowuje się nerwowo, często połyka ślinę, blednie lub jest zarumieniona, marszczy brwi i zaciska wargę, a w dodatku spogląda w Twoim kierunku, to dość jasny sygnał, że lepiej zmienić swoje położenie w stosunku do tej osoby. Nawet jeśli nie ma żadnych złych zamiarów wobec Ciebie, to lepiej zejść jej z drogi, niż gdybyś miała stać się obiektem do wyładowania agresji i złości.


Pamiętaj też, żeby w niepewnych miejscach wyjąć słuchawki z uszu


Zmysł słuchu może okazać się równie cenny co Twoje obserwacje, a muzyka nie dość, że uniemożliwi Ci usłyszenie różnych odgłosów, rozmów itp., to w dodatku zaburzy Twoje poczucie czujności i interpretacji obecnej sytuacji. (Np. wesoła muzyka może wprawić Cię w pozytywny nastrój, dzięki któremu niebezpieczeństwo będzie Ci się wydawało nierealne.)


Wykonaj krótkie ćwiczenie


Przyjrzyj się ludziom, których spotykasz na ulicy. Spróbuj nie słuchać tego co mówią, a popatrz jak zachowuje się ich ciało. Obserwuj na początku tylko usta, następnie brwi, gesty i inne. Zwróć uwagę, czy emocja pojawia się na całej twarzy czy np. tylko na połowie (wówczas jest to skrzyżowanie dwóch emocji lub maskowanie jednej z nich - gif poniżej). Pomyśl, jakie emocje może przeżywać w tej chwili dana osoba: radość, złość, smutek, pogardę, strach? Im częściej będziesz obserwować te drobne mikroekspresje, tym prędzej poznasz napastnika.Już za dwa tygodnie poznasz różne rodzaje napastników i dowiesz się czego możesz się po nich spodziewać. Do usłyszenia! ;)

bottom of page